Zeytinyağında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Z e y t i n y a ğ ı n d a N e l e r e D i k k a t E d i l m e l i d i r ?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Sağlıklı yaşam hepimiz için bir ilke haline gelmeye başladı. Günümüz şartlarının getirdiği koşuşturma ve özellikle gıda sektöründeki çeşitlilikle birlikte besinlerin ayırt edici unsurlarından biri kullandığımız ürünlerin gerçekten sağlıklı olup olmadığı konusu oldu.

Soğuk ya da sıcak neredeyse her yemeğe yakışan zeytinyağının ne kadar sağlıklı olduğunu anlamak, bir tercihten ziyade zorunluluk haline geldi. Uzatmadan konuya girecek olursak eğer; her besinin olduğu gibi zeytinyağının da ne kadar sağlıklı, doğal olduğunu anlamak için kullanılabilecek değişkenler var.

Zeytinyağının sağlıklı ya da iyi olduğunu gösterecek ilk unsur üretim tekniğidir. Satın aldığınız zeytinyağlarının erken hasat ve soğuk sıkım özelliği barındırması önemlidir. Zeytinyağı mucizesinin en önemli bileşeni polifenol, erken hasat döneminde ve soğuk sıkım yöntemi tercih edildiğinde maksimum düzeye ulaşır. Bu zeytinyağınızın ne kadar doğal ve sağlıklı olduğunu gösterir.

Bir başka unsur kokudur. Ürünü kokladığınızda meyvemsi bir koku alıyorsanız doğru zeytinyağını bulmuşsunuz demektir. Boyaya benzer bir koku yayan yağlar bekletilmiş olabilir.

Zeytinyağının başarılı bir süreçten geçtiğini anlamak için tadım yapmak diğer aşamalar kadar önemlidir. İyi ve sağlıklı zeytinyağı, boğazınızda hafif yanma hissi oluşturmalıdır. Bu yanma hissi asidik özelliklerle değil, antioksidan seviyesiyle ilgilidir.

Marka ve ambalaj dikkat edilmesi gereken başka bir noktadır. T.C Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanmış ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Ambalaj üzerinde belirtilen hasat yılı, son kullanma tarihi, zeytin çeşidi ve bölgesi, dolum tarihlerini inceleyin.

Zeytinyağının pet şişeden ziyade koyu renkli cam şişelerde olmasına dikkat edin. Zeytinyağı, ışığa maruz kaldığında bozulabilen bir üründür. Besin değerleri düşer ve işlevini kaybeder.

Son olarak yanıltıcı bir öge olan renk unsurundan bahsedelim. Zeytinyağı alırken renkler yanıltıcı olabilmektedir. Yağ rengi, kaliteyi göstermez. Çeşitli maddelerle göze hitap eden renkler yaratılabilir. Görünüşüne aldanmayıp açıkladığımız diğer püf noktalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.